تحصیل در ژاپن

کشور ژاپن

کشور ژاپن سرزمين خورشيد تابان با پهنه ارضي به مساحت حدود ۳۷۸ هزار كيلومترمربع مي باشد كه در گستره اي به طول ۳۵۰۰ كيلومتر قرار گرفته است. ژاپن از نظر وسعت در بين كشورهاي جهان مقام پنجاه و پنجم و در بين كشورهاي آسيايي مقام سيزدهم را دارد.

براي ورود به دانشگاه هاي کشور، ژاپن ديپلم دبيرستان و گذراندن موفقيت آميز امتحانات سراسري ورود به دانشگاه ها الزامي است. مراكز آموزش عالي در این کشور به سه دسته دولتي، محلي و خصوصي تقسيم مي شوند. دانشگاه هاي دولتي و محلي زیر پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن هستند. دانشگاه هاي خصوصي هم با مجوز اين وزارتخانه فعاليت مي كنند و با در نظر گرفتن مسائل علمی و آموزشي، درصدي از هزينه هاي خود را از دولت ژاپن دريافت مي كنند.

تعداد دانشگاههاي خصوصي ژاپن به مراتب از دانشگاه هاي دولتي بيشتر است. از نظر آماري دانشگاه هاي خصوصي ۷۳ درصد، دانشگاه هاي دولتي ۱۸درصد و دانشگاه هاي محلي ۹ درصد از مراكز آموزش عالي را به خود اختصاص داده اند.

مزایای تحصیل در ژاپن

مزیت تحصیل در ژاپن بیش از آنکه علمی باشد فرهنگی است. مردم این کشور فرهنگ بسیار متفاوتی از سایر ملل دارند که این امر باعث می شود زندگی در این کشور تجربه کاملا متفاوتی باشد. زندگی در میان ملتی که در عین فقر کشورشان دومین اقتصاد قدرتمند دنیا را دارد درس های زیادی می توان آموخت. فرهنگ سنتی ژاپنی ها، ادب و نظم اجتماعی تحسین برانگیز، امنیت کامل، رفاه و آرامش فکری و احترام به افراد ملیت های دیگر، این کشور را محل مناسبی برای کسب یک تجربه جدید می کند.

معایب تحصیل در ژاپن

سیستم دانشگاهی ژاپن طوری طراحی شده که پاسخگوی نیازهای داخلی این کشور باشد و این امکان وجود دارد که تجربه علمی کسب شده در طول دوره تحصیل در ژاپن به راحتی قابل استفاده در سایر نقاط دنیا نباشد. معضل بعدی زبان تحصیل است که در این کشور ژاپنی است. متعاقب این مورد دانشجویان شانس تسلط به زبان انگلیسی را از دست می دهند که فاکتور مهمی در فعالیت های علمی است. خصوصا کسانی که قصد دارند به کشورشان برگردند و در دانشگاه ها تدریس کنند باید به این نکته دقت کنند که کتب مرجع ژاپنی به هیچ وجه قابل استفاده نخواهند بود.

البته میزان تسلط به زبان ژاپنی به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای مثال در رشته های فنی مهندسی تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی در رشته های علوم انسانی دانشجو حتما باید بتواند از منابع ژاپنی استفاده کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند ولی دانشجویان مقطع دکترا اغلب می توانند با استفاده از منابع انگلیسی مشکل خود را برطرف کنند.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران

گروه الف – ممتاز

Hokkaido University

Keio University

Kyoto University

kyushu University

Nagoya University

Osaka University

The University of Tokyo

Tohoku University

Tokyo Institute of Technology

University of Tsukuba

گروه ب – خوب

Chiba University      

Hiroshima University

Hitotsubashi University

Kanazawa University

Kobe University

Kumamoto University      

Nagasaki University                        

Niigata University

Okayama University  

Osaka City University

Shinshu University

Tokyo Metropolitan University  

Tokyo University of Agriculture and Technology

Waseda University

Yokohama City University

گروه ج – متوسط

Aoyama Gakuin University

Doshisha University

Gifu University

Gunma University (Gunma Daigaku)

Hiroshima Jogakuin University                    

Ibaraki University (Ibaraki Daigaku)

Kagoshima University                      

Kyushu Institute of Technology (Kyushu Kogyo Daigaku)  

Muroran Institute of Technology (Muroran Kogyo Daigaku)                  

Nihon University (Nihon Daigaku)             

Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine (Obihiro Chikusan – Daigaku)

Ochanomizu University 

Okayama University of Science (صرفاً در مقطع کارشناسی)

Ritsumeikan University  

Saitama University  

Sophia University (Jochi Daigaku)               

Temple University (Japan Campus)                     

The Graduate University for Advanced Studies (Sogo Kenkyu Daigakuin Daigaku)           

The University of Electro – Communications (Denki Tsushin Daigaku)        

Tokai University (Tokai Daigaku)              

Tokyo University of Science (Tokyo Rika Daigaku)  

University of Ryukyus    .قابل بررسی است Q1 مدارک این دانشگاه در مقطع دکتری با بررسی کیفی و چاپ مقاله با نمایه معتبر علمی در گروه 

Utsunomiya University (Utsunomiya Daigaku)              

Yamaguchi University (Yamaguchi Daigaku)                

Yokohama National University (Yokohama Kokuritsu Daigaku)

دوره های کارشناسی در ژاپن

مقطع کارشناسی در ژاپن ۴ سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع تحصیلی باید ۱۲۴ واحد درسی را بگذرانند. تحصیل در مقطع کارشناسی ژاپن در تمامی رشته ها امکانپذیر است. زبان تحصیل در این مقطع ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان باید با  زبان ژاپنی آشنایی کامل داشته باشند. البته متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن می توانند یک سال قبل از ورود به تحصیلات دانشگاهی در کالج های یادگیری زبان ژاپنی شرکت کنند و نسبت به تقویت زبان خود اقدام نمایند زیرا تمامی دروس و امتحانات در کارشناسی به زبان ژاپنی است. بنابراین تحصیل کارشناسی در ژاپن به زبان انگلیسی مقدور نمی باشد.

دوره های کارشناسی ارشد در ژاپن

تحصیل در ژاپن برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع باید ۳۰ واحد درسی را بگذرانند. البته جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ژاپن دانشجویان میبایستی مدرک کارشناسی داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز حدنصاب قبولی را کسب نمایند. دانشجویان در این مقطع باید مشغول به کار پژوهشی روی پایان نامه خود شوند و توانایی دفاع از آن را داشته باشند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می توانند با تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی نسبی با مکالمات روزمره ژاپنی به راحتی مشغول به تحصیل شوند.

دکترا در ژاپن

تحصیل در ژاپن جهت مقطع دکترا ۳ سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع باید ۳۰ واحد درسی را بگذرانند. البته جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های ژاپن دانشجویان میبایستی مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز حدنصاب قبولی را کسب نمایند. دانشجویان در این مقطع باید مشغول به کار پژوهشی روی پایان نامه خود شوند و توانایی دفاع از آن را داشته باشند.

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن به تحصیل در دانشگاه دولتی یا خصوصی وابسته است. به طور معمول هزینه دانشگاه های خصوصی دو برابر دانشگاه های دولتی بوده و کیفیت آن ها هم پائین تر است. شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا سالانه حدود ۵۰۰ هزار ین است. البته حدود ۳۰۰ هزار ین هم برای هزینه ثبت نام در ابتدا دریافت خواهند کرد.

مقطع کارشناسی ۵۵۰٫۰۰۰ ین – ۴٫۳۸۰٫۵۵۰ ین در سال

مقطع کارشناسی ارشد 665.676 ین – ۱٫۲۲۹٫۶۳۱ ین در سال

مقطع دکترا 554.991 ین – ۱٫۲۱۳٫۱۰۲ ین در سال

دانشجویان بین المللی در کشور ژاپن از بیمه درمانی دولتی با پوشش بسیار مطلوب برخوردار هستند و هزینه بیمه ماهیانه حدود ۳۰۰۰ ین است.

یک دانشجوی مجرد حدود ۸۰ هزار ین در ماه هزینه زندگی دارد. این مبلغ برای مخارجی شامل کرایه منزل، آب، برق، تلفن، خوراک، پوشاک و رفت و آمد مصرف می شود.

کار دانشجویی در ژاپن

دانشجویان محصل در ژاپن می توانند روزانه ۴ ساعت کار کنند و به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ ین دریافت نمایند. البته در روزهای تعطیل می توانند تا ۸ ساعت نیز کار کنند.

شرایط اخذ پذیرش از ژاپن

یکی از نکات بسیار مهم برای ادامه تحصیل در ژاپن انتخاب استاد مجرب توسط دانشجو است. پس از آن مهارت نوشتن یک پروپوزال مناسب براساس نیاز کشور، علاقه دانشجو و زمینه های تحقیقاتی استاد، از نکاتی است که اخذ پذیرش را آسان می کند. اما از آن جایی که پروسه انتخاب دانشجو توسط استاد از راه های مختلفی محک زده می شود، پاسخ به درخواست دانشجو زمانبر است. لازم به توضیح است که براساس قوانین آموزشی بسیاری از دانشگاه های ژاپن استاد قدرت زیادی داشته و در واقع نظر استاد تعیین کننده است.

شایان توجه است که کلیه این مراحل منجر به ورود دانشجو تحت عنوان دانشجوی تحقیقاتی (Research Student) است. براساس سیستم آموزشی کشور ژاپن، کلیه دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان ژاپنی می بایست برای ورود به هر مقطع از پس آزمون ورودی برآیند که به طور معمول ۲ بار در سال (آگوست و فوریه) برگزار می شود.

لازم به ذکر است پس از آن که دانشجو موفق به اخذ پذیرش و ورود به ژاپن شد، بنا به قوانین آموزشی این کشور یک دوره فشرده شش ماهه آموزش زبان ژاپنی را می تواند پشت سر بگذارد و به کار تحقیقاتی نیز باید بپردازد، همچنین خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده کند.

بورسهای تحصیلی در ژاپن

بیشتر دانشجویان ایرانی که در ژاپن مشغول به تحصیل هستند به دلیل هزینه های بالای زندگی در این کشور بورسیه اند و این بورسیه می تواند به طرق مختلف اخذ شود، از جمله وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ایران، وزارت فرهنگ و علوم در ژاپن، سازمان های غیردولتی در ژاپن مانند شهرداری های شهرهای بزرگ، کارخانجات صنعتی، شرکت های خصوصی و سازمان های خیریه مختلف که شامل کلیه رشته ها می شود.

مدارک لازم جهت دریافت  بورسیه

 • اصل و ترجمه اخرین مدرک تحصیل به همراه ریزنمرات
 • پروپزال علمی و تحقیقاتی
 • تکمیل فرم های مربوط به سفارت
 • گواهی پزشکی که نشان دهنده سلامت کامل جسمی باشد
 • رزومه
 • مدرک زبانانگلیسی
 • مصاحبه در سفارت
 • حداقل معدل ۱۶
 • امتحان کتبی در سفارت
 • پذیرش از ۳ استاد دانشگاهای ژاپن

ویزای دانشجویی ژاپن

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ژاپن را دارند باید جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای این امر، متقاضی ابتدا باید گواهی پذیرش از موسسه آموزشی در کشور ژاپن را کسب کند. پس از صدور این گواهی، می توان جهت اخذ ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری ژاپن اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی

 • ۲ قطعه عکس mm 45x 45 با زمینه سفید
 • اصل و رونوشت ريز نمرات آخرين دوره تحصيلی که نمره تمام واحدها (سه سری)
 • اصل و رونوشت گواهی فارغ التحصيلی (دانشنامه) (سه سری)
 • خلاصه پايان‌نامه آخرين دوره تحصيلی، مقالات چاپ شده (پروپزال)
 • گواهی اتمام خدمت سربازی يا معافی آن (مخصوص اقایان)
 • گواهی پزشک
 • معرفی‌نامه از کارفرما يا مقام بالاتر در محل کار (در صورت وجود)
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مصاحبه در محل سفارت
 • شرط سنی: بايد سن داوطلب زير ۳۵ سال باشد. (مقطع کارشناسی بين ۱۷-۲۱ سال)
 • هزینه درخواست ویزا حدود ۱۵۰ هزار تومان می باشد.

تحصیل در رشته های پزشکی

وجود دانشگاه های معتبر باعث شده تا افراد زیادی متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن شوند. در ادامه به بررسی مزایا ، شرایط ، هزینه زندگی و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن پرداخته می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

 • امنیت بالای کشورژاپن
 • اعتبار دانشگاه هایژاپن
 • امکان اخذ اقامت پس از اتمام دوران تحصیل
 • اجازه کار دانشجویی با داشتن مجوز رسمی
 • امکانبورسیه شدن (داشتن معدل بالا)
ژاپن,قاره آسیا بازدید : 116 views 28 ژانویه, 2019 0